Kontrol ve Entegrasyon Lisansları

Kontrol ve Entegrasyon Lisansları

Kontrol ve entegrasyon lisanslarıyla ihtiyaçlara ve senaryolara uygun olarak tesislerinizin ve santrallerinizin yönetimini kolaylaştırın.

Kontrol ve Lisanslar

Manuel Güç Kontrolü

Güneş enerjisi santrallerinde enerji üretimini arttırırken, limit aşım problemlerinin önüne geçebilmek için, santrallerin güç çıkışının manuel olarak sınırlandırılması sağlanır. Bu sayede güç çıkışı, invertör bazında istenilen şekilde tek tek veya toplu olarak manuel olarak ayarlanabilir ve düzenlenebilir. LOGGMA data loggerlarının kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, bu sınırlamalar saha ziyaretine gerek kalmadan uzaktan yönetilebilmektedir.

Manuel Güç Kontrolü
Dinamik Güç Kontrolü

Dinamik Güç Kontrolü

LOGGMA Dinamik Güç Kontrolüyle, invertörler santralin ana güç çıkışına göre otomatik olarak sınırlandırılarak limit aşımlarının önüne geçilir. Bu sayede demand güç aşımları önlenirken, Statik Güç Kontrolüne göre daha fazla enerji üretimi sağlanır.

Manuel Reaktif Güç Kontrolü

Reaktif ceza alınmasını önlemek amacıyla aktifleştirilen bu lisans, santrallerin reaktif enerji çıkışlarını manuel olarak düzenlenmesini sağlar. LOGGMA data loggerların kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, bu değişiklikler saha ziyaretine gerek kalmadan uzaktan yönetilebilir.

Manuel Reaktif Güç Kontrolü
Dinamik Reaktif Güç Kontrolü

Dinamik Reaktif Güç Kontrolü

Reaktif ceza alınmasını önlemek amacıyla aktifleştirilen bu lisans, santrallerin reaktif enerji çıkışlarını otomatik ve dinamik olarak düzenlenmesini sağlar.

Sıfır Besleme (Zero Feed-In)

Enerji üretip tüketen, öz tüketim tesislerinde, şebekeye enerji vermeme senaryoları, Zero Feed-in özelliği sayesinde gerçekleştirilebilir. Gerçek zamanlı üretim ve tüketim noktaları ölçülüp, güneş enerjisi santralindeki inverterler tüketime göre sınırlandırılır ve üretilen enerjinin iç ihtiyaç kadar olması sağlanır.

Sıfır Besleme (Zero Feed-In)

I/O Kontrol

Mühendislik hizmetimizle, enerji santrallerinin haberleşme mimarisi ve topolojisi konusunda kapsamlı çözümler sunuyoruz. Yeni santral kurulumlarında rehberlik ederken, eski santrallerde haberleşme sorunlarını çözüyoruz.

Önleyici Koruma (Fallback)

Fallback sistemi, enerji santrallerindeki kesicilerin belirlenen koşullarda kapatılmasını sağlayan bir koruma mekanizmasıdır. Bu sistem, enerji santralinin güvenliğini sağlamak için ek bir koruma katmanı oluşturur. Özellikle belirlenen limit değerlerinin aşılması veya beklenmeyen durumların ortaya çıkması durumunda devreye girerek, santralin istenmeyen olaylarla karşılaşmasını önler. Bu sayede, örneğin, güneş enerjisi santralinde demand güç aşımı riski azaltılmış olur.

Önleyici Koruma (Fallback)
Röle Kontrol

Röle Kontrol

Röle Kontrol sistemi, bir santralin uzaktan açılıp kapatılması, bir tesisteki klimaların mesai sonrası kapatılması gibi uzaktan doğrudan kontrol gereken senaryolarda, otomatik veya manuel olarak çalışır, santral veya tesis ziyaretlerini minimuma indirmeyi amaçlar.

SCADA Entegrasyonu

SCADA entegrasyonu, 3. parti SCADA sistemleriyle veri transferini sağlayarak önemli bir kolaylık sunar. OPC-UA, IEC-104 veya Modbus gibi harici izleme alt yapılarıyla doğrudan entegrasyon imkanı sağlar. Ayrıca, ilgili EDAŞ’lar ve TEİAŞ ile doğrudan entegre olarak P2P testlerini gerçekleştirir.

LOGGMA – Harici SCADA haberleşme Protokolleri

IEC 104 (IEC 60870-5-104)

IEC 104 protokolü, enerji izleme sistemlerine entegre edilen veri kaydedicilerle ve SCADA sistemleri arasında bir köprü görevi görür. Bu protokol, enerji izleme sistemlerindeki sensör ve cihazlardan alınan verileri güvenli bir şekilde SCADA sistemine iletmek için kullanılır. Bu sayede, enerji izleme ve SCADA sistemleri arasında sorunsuz bir veri akışı sağlanır.

OPC-UA

OPC-UA, enerji izleme sistemleri ve SCADA sistemleri arasında standart bir iletişim aracı olarak görev yapar. Enerji izleme sistemlerindeki sensörlerden ve veri kaydedicilerinden alınan veriler, OPC-UA üzerinden SCADA sistemleriyle haberleşme sağlanır. Bu, farklı cihazlar arasında uyumlu ve güvenilir veri paylaşımını mümkün kılar.

Modbus

Modbus protokolü, enerji izleme sistemleri ve SCADA sistemleri arasında veri alışverişini kolaylaştırır. Enerji izleme sistemlerindeki cihazlar, Modbus protokolünü kullanarak ölçüm ve izleme verilerini SCADA sistemi tarafından çekilebilir. Bu sayede geniş bir cihaz yelpazesi arasında uyumluluk sağlanır.

Daha Fazla Bilgiye mi İhtiyacınız Var?

Harika! Biz Buradayız!